استارت آپ

استارت آپ

استارت آپ

  • تاریخ ارسال: ۰۳ دی ۱۳۹۸
  • دیدگاه ها: 0
  • نویسنده: seyedi

آغاز استفاده از مفهوم استارت آپ در جهان به سال حدود ۱۹۱۱ میلادی برمی‌گردد که آغاز آنها با شرکت‌های Silicon Valley شروع شد. یکی از مهمترین محصولات این شرکت، استارت آپ IBM بود که اسم آن از International Business Machines برگرفته شده است. این استارت آپ در سالیان بعد موفق شد که خود را به عنوان یکی از غول‌های تولید کننده نرم افزار در دنیا معرفی کند.

یکی از قدیمی ترین استارت آپ ها، استارت آپ گوگل است که ایده آن در سال ۱۹۹۷ مطرح شد و در سال ۱۹۹۸ آغاز به کار و محصول خود را تولید کرد که امروزه موتور جستجوی گوگل به عنوان پیچیده‌ترین و قوی ترین موتور جستجو در جهان معرفی شده است. همچنین شرکت اپل که توسط استیو جابز راه‌اندازی شد نیز یکی از قدیمی ترین استارت آپ ها در جهان می‌باشد.

اما دهه۷۰ شروع بمب استارت آپ ها در ایران بود و اولین استارت آپ در ایران  در بین دهه ۷۰ تا ۸۰ شروع به کار کرد. خدمات دهی و برندهای معروف قدیمی مخصوصا در حوزه فناوری اطلاعات که اکنون بسیار مورد استقبال می‌باشد، نمونه ای از موفقیت های آن سال های جوانان ایرانی است.

بعد از فناوری اطلاعات، بایوتکنولوژی وارد این عرصه شد و بعد از جنگ نیازهای اصلی مردم ایران را پوشش داد.
اما این تازه شروع کار بود و سال ۹۰ اکوسیستم استارت آپ در ایران نقشه راه خود را پیدا کرد.

از سال ۸۹ دانشجویان و اساتید تیم سازی کردند و سرانجام در پایان سال ۸۹ کسب و کار نوپایی به نام آپارات شروع به کار کرد که هیچ ایده ای از سرمایه و روند کار خود نداشت. آپارات در ابتدا با ایجاد سایت، تهیه نسخه اندروید و دو سال بعد نسخه IOS، در سال ۹۲ به نقطه اوج خود رسید و اکنون با وجود امکانات جدید، هم پای یوتیوب قرار گرفته و جزء بزرگترین استارت آپ های ایران می‌باشد.

بعد از آپارات، خانم ایده پرداز موفقی در سال ۹۰ بنیان گذار استارت آپ تخفیفان شد و بعد از تخفیفان استارت آپ نت برگ شروع به کار کرد.

    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.