شتاب دهنده چیست؟

شتاب دهنده چیست؟

شتاب دهنده چیست؟

 • تاریخ ارسال: ۲۷ آذر ۱۳۹۸
 • دیدگاه ها: 0
 • نویسنده: seyedi

شتاب‌دهنده استارتاپ (انگلیسی: Seed accelerator یا Startup accelerator‎) یا به اختصار شتاب‌دهنده، از ابتدای کار یک استارتاپ یا مراحل پیشرفته تر مانند MVP (Minimum Viable product) که حداقل محصول قابل ارائه می‌باشد یا حتی نسخه دموی محصول، آن را تحت پوشش خود درمی‌آورند و برای این کار از میان شرکت‌کنندگان، پس از مدتی کوتاه مورد ایده‌ای برگزیده و به عنوان استارتاپ انتخاب می‌کند.

 

شتاب‌دهنده‌ها با ارائه خدمات مربی گری (Mentorship)، فضای کار اشتراکی، اصلاح طرح کسب و کار و گاه تأمین سرمایه اولیه برای یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته (معمولا بین ۵ الی ۴۵ درصد) و در مقابل به گردانندگان پروژه آموزش‌های لازم و خدماتی در مسیر ارزش آفرینی سریعتر و برای کسب موفقیت بهتر را خواهند داد.

 

شتاب‌دهنده‌ها ۴ مشخصه دارند که آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند:

 • دارای دوره‌ای ثابت هستند.
 • مبنای کارشان گروهی و بر پایه همکاری است.
 • بر مبنای منتورینگ و آموزش، تیم‌ها را هدایت می‌کنند.
 • در یک روز با عنوان «Demo Day»، استارتاپ‌ها دیگر از آن‌ها جدا می‌شوند و توسط شتاب‌دهنده‌ها به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شوند.

 

مدت زمانی که هر شتاب‌دهنده برای برنامه‌هایش ارائه می‌دهد از یک شتاب‌دهنده تا شتاب‌دهنده دیگر متفاوت است اما، اکثر برنامه‌ها ۳، ۶ یا ۹ ماه طول می‌کشند و روند کلی آن‌ها به شکل زیر است:

۱-مرحله درخواست

۲-هفته استقبال و خوش‌آمدگویی

۳-مربیگری

۴-روز نمایش نسخه (Demo Day)

وای کامبینیتر اولین شرکت شتاب‌دهنده بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی فعالیت خود را در بریتانیا آغاز نمود و بعدها توسط پل گراهام بهدره سیلیکون منتقل شد.

دو نمونه از استارتاپ‌های موفق جهانی که از طریق شتاب‌دهنده‌ها رشد کرده و هم‌اکنون کسب و کارهای بزرگی هستند، تویتر و دراپ باکس هستند.

 

شکل‌گیری شتابدهنده‌ها در ایران مربوط به سال ۱۳۹۳ است.

در این سال با پیشنهاد سورنا ستاری(معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور) پارک فناوری پردیس نسبت به تدوین مدلی برای توسعه فضای استارت‌آپی کشور و ورود هرچه بیشتر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به کسب و کارهای جدید نوآورانه تهیه نمود.

یک مدل برای ترویج فرهنگ کارآفرینی با عنوان “برنامه ۱۰۰ × ۱۰۰” طراحی شد که بر این اساس از برگزاری ۱۰۰ رویداد کارآفرینی در همه شهرهای بزرگ کشور حمایت می‌شود.

اولین شتابدهنده رسمی کشور با عنوان «آوای تک پردیس» در پارک فناوری پردیس ثبت و فعال شد. بعد از آن «شتابدهنده دیموند» در دانشگاه صنعتی شریف مستقر شد.

 

در حال حاضر در حوزه‌هایی چون “فناوری اطلاعات”، “بازی”، “تولید محتوا”، “فناوری‌های مالی”، “داروهای گیاهی”، “فناوری‌های همگراً و “فناوری‌های اجتماعی” شتابدهنده راه‌اندازی شده‌است و تاکنون ۲۸ شتابدهنده تأییدیه لازم را از مرکز شتابدهی نوآوری دریافت کرده‌اند و بیش از ۴۰ متقاضی جدید هم در حال بررسی است.

معرفی بهترین‌ شرکت‌های شتاب‌دهنده ایرانی در سال ۹۸

۱-وبسایت ستاک از مجموعه کار‌آفرینی دانشگاه صنعتی شریف(رتبه الکسا ایران:۸۲۶)

۲-هفته نامه شنبه(۱۱۱۴)

۳-سایت اکوموتیو(۱۲۱۹)

۴-باشگاه‌ کار‌آفرینی تیوان(۲۹۰۰)

۵-سایت ۱۰۰ استارتاپ(۴۹۲۶)

منبع:virgool.io 

مقالات مرتبط
شکست
 • ۲۷ آذر ۹۸
 • 0
 • seyedi

شکست

از شکست تا موفقیتدنیای افراد موفق همیشه شاد و شیرین ...
ادامه مطلب
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.