اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

  • تاریخ ارسال: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹
  • دیدگاه ها: 0
  • نویسنده: تحریریه

اینترنت اشیاء شبکه‌­ای از اشیاء است که می‌توانند (با کمک کامپیوتر و از طریق ارتباط اینترنتی) با سایر اشیاء ارتباط برقرار کنند. «اشیاء» می­‌تواند شامل هر «چیزی» باشد که قابلیت جمع آوری داده­‌ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد.
به عنوان نمونه خودروها، وسایل مختلف خانگی، ابزارآلات پزشکی، شبکه­‌های الکتریکی، ابزارآلات مختلف صنعتی و ساختمانی و … مثال­‌هایی از این «اشیاء» هستند. به عبارت دیگر، «اینترنت اشیاء» در برگیرنده­ تعداد زیادی از اشیاء بهم وابسته است.
در حقیقت، این پدیده به عنوان مرحله­ اصلی در سیر تکامل فضای مجازی شناخته شده است. دو ویژگی اصلی می­‌تواند «اشیاء» مختلف را به عنوان بخشی از «اینترنت اشیاء» قرار دهد:

  • مشخصه هویتی و
  • ارتباط اینترنتی.

هر کدام از این اشیاء هوشمند، یک آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مختص به خود را خواهند داشت تا ابزاری که به ارسال یا دریافت اطلاعات می‌­پردازد، قابل تشخیص شود. این اشیاء هوشمند، قادر خواهند بود سیستم­‌هایی را تشکیل دهند که توانایی ارتباط با یکدیگر را داشته باشند. چنین سیستم‌­هایی توانایی­‌های بالقوۀ زیادی در ایجاد تغییرات اساسی در خانه­‌ها، محل­‌های اجتماع، شهرها و بخش­‌های مختلف اقتصادی در سطوح داخلی و بین‌المللی برای هر کشور دارند. بخش­‌هایی که در آینده، خواه‌­ناخواه متاثر از این فناوری خواهند بود، عبارت‌اند از: کشاورزی، انرژی، مدیریت دولتی، بهداشت و درمان، تولید و صنعت و حمل و نقل.

 

منبع ۱: اینترنت اشیا به زبان ساده

منبع ۲: «اینترنت اشیاء» چیست و چه چالش‌هایی را به همراه دارد؟

مقالات مرتبط
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.